<center>ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ            ДЕРЖПРОДСПОЖИВСЛУЖБИ В КИЇВСЬКІЙ ОБЛАСТІ</center>                                                                                                                    <center>ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ            ДЕРЖПРОДСПОЖИВСЛУЖБИ В КИЇВСЬКІЙ ОБЛАСТІ</center>

                   

Як боротися з лишайниками на плодових деревах?

Як боротися з лишайниками на плодових деревах?

В останні роки багато звернень садівників щодо боротьби з лишайниками в садах.

Лишайники (Lichenes) — велика група симбіотичних організмів, що складаються з грибів і мікроскопічних зелених водоростей або ціанобактерій. Лишайники за сучасною класифікацією належать до Царства Грибів. Слід розуміти, що лишайники – це не цвіль, хоч і відносяться до грибного царства, але живуть багато в чому як рослини, так як існують завдяки фотосинтезу. Не маючи коріння, вологу лишайники вбирають своєю поверхнею, а необхідні мінеральні речовини отримують разом з пилом і з дощовою водою. Живуть лишайники довго – від декількох десятиліть до декількох сотень років. Лишайники помітніше на стовбурах дорослих дерев, так як зростання кори такого дерева сповільнюється і полегшує лишайнику його розвиток. Однак не слід безпосередньо зв'язувати появу лишайників на дереві з його віком. Опірність лишайникам різко знижується у ослаблених рослин. Підмерзання деревини, розтріскування кори, загущення крони, що приводить до поганого провітрювання, свідчать про погіршення умов вирощування і поганому самопочутті рослини, що аж ніяк не завжди обумовлено їх віком.

Якщо дерево сильно уражено паразитичними грибами, розвиток і оновлення його кори також сповільнюється. На такій корі хворих дерев лишайникам легше розвиватися і всього за кілька років вони можуть майже повністю покрити весь стовбур і гілки.

Найбільш дієвим способом боротьби з лишайниками є механічний. Лишайники зіскрібають зі стовбурів і гілок дерев'яними шкребками, або капроновими щітками. Потім ці місця обробляють 5%-ним розчином (500 г на 10 л води) залізного купоросу.

Правильно проведена делікатна чистка дерева не тільки позбавляє його від лишайників, а і «омолоджує». В результаті підвищується врожайність, якість плодів і термін життя рослини.

Але недостатньо просто видалити нарости з кори, необхідно провести дезинфекцію пошкоджених ділянок, щоб знищити дрібні частинки лишайника у важкодоступних місцях і звести до мінімуму можливість рецидиву. Щоб приготувати розчин, змішайте 5% залізний купорос з 50 л води і обприскуйте  їм стовбур і гілки дерева.

Зіскоблений мох і лишайник не варто залишати на землі, оскільки якщо там створені сприятливі умови, рослини приживуться і будуть «тероризувати» чагарники або газон, створюючи нові проблеми.

Побілка штамбів і основних скелетних гілок пізньої осені в значній мірі знижує ризик заселення стовбурів дерев лишайниками і мохами. Деякі вчені рекомендують в кінці зими в теплий день оновити побілку. Однак, слід зауважити, що молоді дерева з гладкою корою білити не бажано: у них закупорюються пори, порушується газообмін, повільніше потовщується штамб.

І чи треба позбавлятися від лишайників? Існує два прямо протилежні думки.

Одне з них свідчить, що шкоди дереву лишайники практично не приносять, а лише сигналізують про те, що дерево, на якому вони ростуть, вже стало старим, або досить серйозно хворіє.

Противники вважають, що лишайники, що розрослися на корі стовбурів і гілок, закривають кору дерева, порушуючи приплив повітря до внутрішніх частин, сприяють постійному зволоженню кори дерева, тим самим провокуючи інші більш серйозні захворювання, і лишайники треба прибирати обов'язково. Крім того, під таким наростом на стовбурі зберігаються щитівки та інші шкідники плодових дерев.

Якщо ви не хочете чекати того моменту, коли у вашому саду з’явиться мох або лишайник, можна зробити профілактичні заходи. Для цього вам знадобиться мідний купорос. Яблуні і груші обробляйте концентрованим розчином в пропорції 1:20, сливи і вишні люблять менш насичений склад у співвідношенні 1:30. Мідний купорос дуже швидко висушує всі види лишайників, не дозволяючи їм розмножуватися і розростатися по деревах.

 


 

всi новини ?